ریل مینیاتوری 

امروزه در صنعت برق برای ثابت نگه داشتن تجهیزات برقی در داخل تابلو ها  ویا باکس های مربوط به فیوز ها و یا جعبه تقسیم  از قطعاتی به نام ریل مینیاتوری استفاده می شود. این قطعات در انواع مختلف و به اشکال گوناگون در بازار موجود است که در زیر به بررسی انها می پردازیم .

 • انواع ریل مینیاتوری بر حسب شکل ظاهری :

 1.  C‌ شکل: عمدتا برای تجهیزاتی نظیر کنتاکتورها، فیوزها و قطعاتی مانند تایمرها و رله ها استفاده می شود . این نوع ریل در دو نوع عمق زیاد و عمق کم با مشخصات عمق زیاد ۲ سانتی متر و عمق کم ۱ سانتی متر در بازار تولید و عرضه می گردد .

  ریل مینیاتوری

  ریل مینیاتوری C شکل

  ریل مینیاتوری C شکل

 2.  U شکل : از این نوع ریل بر ای نوع خاصی از ترمینال های باکالیتی استفاده می شود که بیشتر در گذشته مرسوم بوده است و هم اکنون نیز انواعی از ان یافت می شود. 

  ریل میناتوری U شکل

  ریل میناتوری U شکل

 • انواع ریل بر حسب رنگ و متریال بکار رفته در ساخت:

از لحاظ تنوع رنگ تولیدی، ریل مینیاتوری به دو دسته سفید و ورشو و از لحاظ متریال مصرفی در انواع گالوانیزه، الومینیومی، پلاستیکی و استیل تولید و اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد .

سی ریل رنگی

سی ریل رنگی

مصرف کنندگان این محصولات با توجه به حجم مصرف خود می تواند این نوع محصولات ریلی را در ابعاد ۱ و ۲ و ۳ متری تهیه و در صنایع خود از ان ها استفاده نمایند.

 • برش و نصب :

برای برش این قطعه از ابزار های مختلفی مانند کمان اره و تیغه برش استیل بر که بر روی مینی سنگ نصب می گردد می توان استفاده کرد .

همچنین در صورت داشتن برش های متعددو نیز تمیزی برش می توان از ابزاری به نام کاتر ریل استفاده کرد که این ابزار در ایران توسط تولید کنندگان ایرانی تولید و به بازار عرضه شده است .

کاتر ریل مینیاتوری

کاتر ریل مینیاتوری

برای نصب ریل مینیاتوری از قطعاتی مانند پرچ های الومینومی، پیچ سرمته و یا پیچ و مهره می توان بهره برد بدین صورت که ابتدا ریل را به اندازه دلخواه و مورد نیاز برش زده سپس بر روی قطعه کار گذاشته و توسط یکی از روش های ذکر شده در بالا اقدام به محکم کاری ریل بر روی تابلو می کنیم. همچنین می توان بجای این که ریل را مستقیما روی قطعه کار نصب کنیم از پایه های زاویه دار استفاده کرده تا سیم بندی با سهولت بیشتری انجام گردد .

پایه نصب زاویه دار

پایه نصب زاویه دار

 • ریل نگهدارنده کابل :

برخی از ریل ها تشابه زیادی به ریل های مینیاتوری دارند به این ریل ها سی چنل گفته می شود. این ریل ها در ظاهر شببیه ریل های U هستند اما قطعه خاصی را در درون خود جا می دهند که در زیر عکس ان اورده شده است.

 

ریل سی چنل

ریل سی چنل

روش کار با این ریل بدین صورت است که ابتدا کابل مورد نظر را از روی این ریل رد کرده سپس سی چنل را روی ان گذاشته و توسط پیچ موجود در روی ان اقدام به سفت کردن کرده و از این طریق کابل را در جای خود محکم می کنیم.

 

 

لینک مطالب بیشتر / حتما ببینید 

انتخاب تابلو برق

ریل مینیاتوری چگونه ساخته می شود

ریل مینیاتوری با گالوانیزه سرد یا گرم